Jak se připravit na těhotenství po porodu

Fyzický a psychický stav maminky jsou klíčové pro úspěšné otěhotnění. Po porodu je tělo ženy v rekonvalescenci a potřebuje čas na obnovu sil a zotavení se. Proto je důležité nechat si dostatek času k uzdravení a posilnění těla před dalším těhotenstvím.

Příprava na těhotenství po porodu by měla být postupná a individuální. Maminky s obavami z opětovného těhotenství nebo s potížemi z minulého těhotenství by měly navštívit gynekologa a požádat o doporučení a radu.

Ve fázi přípravy na těhotenství po porodu je vhodné se soustředit na správnou stravu, dostatek pohybu a odpočinku. Podporovat imunitu a detoxikaci organismu pomocí vitamínů, minerálů a dalších přírodních prostředků. Pomoc mohou poskytnout i odborníci, jako jsou fyzioterapeuti nebo maséři.

Psychická pohoda je stejně důležitá jako fyzická. Stress a emoční nestabilita mohou negativně ovlivnit průběh těhotenství i zdraví dítěte. Pokud to situace dovolí, může maminka využít čas ke zklidnění, relaxaci a regeneraci.

poceti

Produkty pro PODPORU PLODNOSTI v AKCI ➡️

Jak se připravit na těhotenství po porodu

Fyzický stav maminky

Po porodu je důležité nechat tělo zotavit se a nabrat sílu. Těsně po porodu není vhodné se věnovat náročným cvičením, ale postupně můžeme začít s lehčími aktivitami, jako je procházka nebo jóga. Dobrý stav fyzického zdraví je základem pro úspěšné otěhotnění.

Pro ženy, které mají nadváhu, může být hubnutí klíčové pro úspěšné otěhotnění. Výživa je důležitá pro správný vývoj plodu, především jsou důležité vitamíny a minerály, jako jsou kyselina listová, vitamín D nebo vápník. Proto je vhodné začít s výživovými změnami již před otěhotněním.

Psychický stav maminky

Většina maminek po porodu prožívá velké změny hormonů, které mohou vést k deprese, úzkosti nebo stresu. Je důležité si dopřát dostatek odpočinku a péče o sebe samotnou. Podpora rodiny a přátel je také velmi důležitá.

Pokud má maminka předchozí zkušenost s postpartální depresí, měla by se snažit s tímto problémem vypořádat co nejdříve. Některé ženy se snaží najít pomoc v psychologovi nebo využít další formy podpory.

Jaké další faktory ovlivňují otěhotnění po porodu?

Mezi faktory, které ovlivňují otěhotnění po porodu, patří:

 • Věk maminky – čím vyšší věk, tím nižší je pravděpodobnost otěhotnění
 • Stravovací návyky – nezdravá strava, alkohol nebo kouření mohou snížit pravděpodobnost otěhotnění
 • Zdravotní stav – onemocnění štítné žlázy nebo cukrovka mohou ovlivnit pravděpodobnost otěhotnění
 • Stres – dlouhodobý stres může negativně ovlivnit hormonální hladiny

Pokud se nedaří otěhotnět ani po delší době, je vhodné se poradit s odborníkem.

Závěr

Dobrý fyzický i psychický stav maminky jsou klíčové pro úspěšné otěhotnění po porodu. Kromě toho je důležité dbát na správnou výživu a vyhýbat se faktorům, které mohou ovlivnit pravděpodobnost otěhotnění. Pokud se nedaří otěhotnět, je vhodné vyhledat odbornou pomoc.

Pro další informace o výživě během těhotenství doporučujeme následující článek: What To Eat During Your Pregnancy: Foods for a Healthy Baby and You.

Jak se připravit na těhotenství po porodu

Fyzický stav

Po porodu je třeba nejprve dát tělu čas na úplné zotavení a regeneraci. Pokud jsou obtíže po porodu, jako například pálení žáhy, potíže s močením nebo hemeroidy, je důležité tyto problémy vyřešit. Je nutné sledovat svou váhu, jíst zdravě a přiměřeně se pohybovat. V případě potřeby navštivte lékaře a konzultujte vhodnost cvičení a sportování.

Psychický stav

Zdrojem stresu může být nejenom samotné těhotenství, ale i jeho plánování. Pokud jste pod stresovým tlakem, snažte se relaxovat a najít si čas na odpočinek. Můžete vyhledat podporu rodiny, přátel nebo psychologa. Je důležité být v klidu a vyhýbat se silnému emočnímu zatížení, které může negativně ovlivnit schopnost otěhotnět.

Pokud se chcete připravit na těhotenství po porodu, je třeba dbát na svůj fyzický i psychický stav. Pokud budete pečovat o sebe a své zdraví, zvýšíte své šance na úspěšné otěhotnění.

tehotenstvi

Otěhotnění v šestinedělí – Jak se to stává a co očekávat

Co znamená otěhotnění v šestinedělí?

Otěhotnění v šestinedělí se obvykle vyskytuje, když matka otěhotní během prvních šesti týdnů od narození dítěte. To se stane, když se matka nechrání před sexuální aktivitou a nevyužívá antikoncepci. Riziko otěhotnění je v této době vyšší, protože tělo matky se stále zotavuje po porodu.

Jaké jsou příznaky otěhotnění v šestinedělí?

Příznaky otěhotnění v šestinedělí mohou být podobné těm, které se objevují v prvních týdnech během těhotenství. Mezi nejběžnější příznaky patří zpoždění menstruace, únava, nevolnost a zvýšená citlivost prsou. Pokud máte podezření, že jste těhotná, měli byste si udělat těhotenský test nebo se obrátit na svého lékaře.

Jaké jsou rizika otěhotnění v šestinedělí?

Otěhotnění v šestinedělí může být spojeno s některými riziky. Matka může být například vystavena vyššímu riziku krvácení z dělohy nebo infekce. Dítě může být také vystaveno riziku a může se narodit s některými zdravotními problémy. Je důležité, aby matka a dítě byli pečlivě sledováni během celého těhotenství.

Pro více informací o šestinedělí a těhotenství se podívejte na stránku na Wikipedia: https://cs.wikipedia.org/wiki/T%C4%9Bhotenstv%C3%AD.

podpora plodnosti

Jak se připravit na těhotenství po porodu:

Fyzický stav maminky:

 • Zkontrolujte si zdravotní stav s lékařem.
 • Pravidelně cvičte a udržujte si vhodnou hmotnost.
 • Přestat kouřit a omezit konzumaci alkoholu.
 • Zvažte možnost očkování proti různým onemocněním.

Psychický stav maminky:

 • Zvládněte stres a učte se relaxační techniky.
 • Zajistěte si dostatečný spánek a odpočinek.
 • Komunikujte s partnerem a dalšími blízkými osobami o svých pocitech a obavách.
 • Případně vyhledejte pomoc odborníka.

Produkty pro PODPORU PLODNOSTI v AKCI ➡️

Kategorie – Jak otěhotnět

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno