Jaké jsou výhody kojení pro energetický výdej matky? Přehled nejnovějších vědeckých studií

Kojení je pro novorozené dítě nejen zdrojem potravy, ale také zdrojem klidu a pocitu bezpečí. Nicméně má kojení také pozitivní vliv na energetický výdej matky. Jaké jsou konkrétní výhody, to si ukážeme na základě nejnovějších vědeckých studií.

Nižší riziko obezity u matek

Podle studie, publikované v časopise Archives of Gynecology and Obstetrics, mají ženy, které kojily, nižší riziko obezity v pozdějším věku. To je pravděpodobně způsobeno nejen vyšším energetickým výdejem během kojení, ale také zvýšenou citlivostí na inzulín a snížením hladiny hormonu ghrelinu, který reguluje chuť k jídlu.

Vyšší spalování kalorií během kojení

Studie uveřejněná v The American Journal of Clinical Nutrition prokázala, že kojící matky spálí během kojení přibližně o 330–400 kcal denně více než matky, které nekojí. Tento energetický výdej může pomáhat k rychlejšímu ztrácení váhy po porodu a také k prevenci obezity.

Snížení rizika cukrovky

Podle metaanalýzy, publikované v časopise The Lancet Diabetes & Endocrinology, se riziko rozvoje diabetu 2. typu snižuje u žen, které kojily. To může být díky vyššímu energetickému výdeji během kojení a také díky lepší regulaci hladiny inzulínu.

Z výše uvedených studií tedy vyplývá, že kojení má pro matku nejen pozitivní vliv na psychickou pohodu a vytváření vztahu s dítětem, ale také přispívá k lepšímu zdraví v dlouhodobém horizontu.

děti

Kojící polštáře v AKCI ➡️

Jaké jsou výhody kojení pro energetický výdej matky? Přehled nejnovějších vědeckých studií

Energetický výdej matky během kojení

Kojení je pro matku náročnou fyzickou aktivitou, při které dochází k výraznému energetickému výdeji. V důsledku toho se často objevují otázky, zda je kojení pro matku skutečně výhodné a zda není lépe zvolit jinou formu výživy pro dítě. Novější vědecké studie však naznačují, že kojení může mít pro matku několik pozitivních vlivů na zdraví a celkovou kondici.

Zvýšená energetická spotřeba

Během kojení dochází ke zvýšené spotřebě energie. Podle výzkumu zveřejněného v časopise Journal of Human Lactation se energetický výdej během kojení může pohybovat až mezi 500 a 700 kcal denně. Tento výdej energie může představovat až 20% z celkového energetického výdeje matky během období kojení. Pokud je matka pro kojení dostatečně motivovaná a plně se tomuto procesu věnuje, může být tedy kojení účinnou cestou ke snížení hmotnosti a udržení zdravého životního stylu.

Snížení rizika vzniku metabolických onemocnění

Kojení může mít pro matku i další pozitivní vlivy na zdraví. Podle nejnovějších vědeckých studií může kojení snížit riziko vzniku metabolických onemocnění, jako jsou cukrovka nebo infarkt. To je důsledkem role kojení v regulaci hladiny cukru v krvi a metabolismu tuků u matky.

Pomoc s depresí

Kojení může také pomoci s depresí, která je běžnou komplikací poporodního období. Podle výzkumu zveřejněného v časopise Archives of Women’s Mental Health mohou matky, které kojí, mít nižší riziko vzniku depresivních stavů než jejich nekojící vrstevnice.

Závěr

Z výše uvedených výzkumů vyplývají jasné výhody kojení pro energetický výdej matky. Kojení může pomoci s redukcí hmotnosti, snížit riziko vzniku metabolických onemocnění a pomoci s depresí. Tyto poznatky upozorňují na důležitost podpory kojení jako zdravé a výživné možnosti pro kojení matek.

Zdroj: https://jhl.sagepub.com/content/34/2/372.short, https://link.springer.com/article/10.1007/s00737-018-0889-9, https://link.springer.com/article/10.1007/s00737-018-0889-9

Kojící polštáře v AKCI ➡️

Jaké jsou výhody kojení pro energetický výdej matky?

Zlepšení hormonální rovnováhy

Kojení pomáhá vyrovnat hormonální nerovnováhu u matek po porodu. Hormony, které jsou produkovány během kojení, mírní stresové reakce a snižují hladinu kortizolu v těle, což přináší úlevu a relaxaci.

Zvýšení metabolismu a spalování kalorií

Kojení vyžaduje zvýšený energetický výdej a metabolismus matky se zvyšuje, aby mohla vyrobit dostatečné množství mateřského mléka. Studie ukazují, že kojící matky hoří více kalorií než nekojící matky a mají nižší BMI po ukončení kojení.

Lepší psychické zdraví matky

Kojení je také spojeno s lepším psychickým zdravím matek, což může mít pozitivní vliv na celkový energetický výdej. Kojení vytváří silné pouto mezi matkou a dítětem, což může vést k pocitu uspokojení a štěstí.

Ochrana zdraví matky

Kojení snižuje riziko řady zdravotních problémů u matek, včetně rakoviny prsu, rakoviny vaječníků, diabetu a srdečních chorob. Tyto zdravotní výhody jsou pravděpodobně spojené s hormonálními změnami, které jsou vyvolávány kojením.

Z výše uvedených důvodů by kojení mělo být považováno za efektivní a přirozený způsob, jak zlepšit energetický výdej matky a prospět jejímu zdraví. Tyto výhody jsou podpořeny nejnovějšími vědeckými studiemi.

jak děti

Kojení a energetický výdej

Kojení je prospěšné jak pro matku, tak i pro dítě. Kromě toho, že mateřské mléko poskytuje optimální nutriční hodnoty a další důležité látky pro novorozence, kojení také spotřebovává energii.

Energetický výdej

Během kojení matka vydá více energie než v klidovém stavu. Průměrná spotřeba energie při kojení činí asi 500 kalorií denně, což odpovídá asi šesti hodinám běhu na pásu. Kojení také podporuje snížení tělesné hmotnosti, a to díky většímu energetickému výdeji.

Při kojení by matka měla zajistit dostatečný přísun živin a tekutin, aby udržela svůj energetický výdej. To zahrnuje pití dostatečného množství vody a konzumování vyvážené stravy s přiměřenou dávkou živin.

Pokud máte zájem o více informací o kojení a energetickém výdeji, navštivte stránku na Wikipedii.

pro děti

Výhody kojení pro energetický výdej matky

   

 • Snížení rizika rakoviny prsu
 •  

 • Snížení rizika rozvoje cukrovky typu 2
 •  

 • Snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění
 •  

 • Zvýšení spalování kalorií a snížení hmotnosti matky
 •  

 • Udržení hormonální rovnováhy
 •  

 • Podpora imunity matky a dítěte
 •  

 • Snížení rizika deprese a úzkosti u matky
 •  

 • Podpora vztahu mezi matkou a dítětem
 •  

 • Poskytuje dítěti optimální nutriční hodnoty
 •  

 • Snížení nákladů na zdravotní péči

Výzkumy ukazují, že kojení má mnoho výhod pro energetický výdej matky a zlepšuje zdraví jak matky, tak dítěte.

Kojící polštáře v AKCI ➡️

Kategorie – Miminka

Předchozí článekSeznamte se s nejpopulárnějšími stavebnicemi a doplňky do panenčiných domečků🧸
Další článekVyužití omalovánek v terapii a psychologické práci s dětmi
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno