Kdy začít pracovat s dítětem na jeho řečových dovednostech?

Řečové dovednosti jsou velmi důležité pro vývoj dítěte. Dobré komunikační schopnosti jsou nezbytné pro úspěšné uplatnění v budoucnosti. Proto je nutné začít pracovat s dítětem na jeho řečových schopnostech co nejdříve.

Už během prvních měsíců života je pro dítě důležitá komunikace s rodiči. Můžete mu číst knížky, ukazovat obrázky a povídat mu o všem, co se děje kolem. Během 6 až 12 měsíců si dítě začíná vytvářet první slovní zásobu a učí se slova opakovat.

Pomocí jednoduchých her a říkanek můžete dítěti pomoci rozvíjet jeho řečové schopnosti. Většina dětí začíná mluvit v průměru ve věku 18 až 24 měsíců.

Pokud máte pocit, že se vaše dítě nedostatečně rozvíjí v oblasti řeči nebo má potíže s výslovností, navštivte s ním specialistu nebo se poraďte s pediatrem.

děti

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Kdy začít pracovat s dítětem na jeho řečových dovednostech

Kdy začít?

Je důležité začít pracovat na řečových dovednostech dítěte co nejdříve. Již od narození lze dítěti zpříjemnit život mluvením a zpěvem. Když s dítětem mluvíte nebo mu zpíváte, pomáháte mu rozvíjet jeho sluchové dovednosti a rozpoznávat zvuky. V průběhu prvního roku života dítěte by měly být jeho sluchové schopnosti plně vyvinuté.

Jak začít?

Začněte tím, že budete s dítětem hovořit a číst mu knihy. Dítěti by měly být předkládány knihy s obrázky a krátkými větami. Když si budete s dítětem hrát, zkuste s ním popisovat, co se děje. Když dítě odpoví, povzbuzujte ho k dalšímu mluvení a snažte se mu dát pozitivní zpětnou vazbu. To dítěti pomáhá rozvíjet jeho řečové schopnosti.

Jak být trpělivý?

Je důležité si uvědomit, že každé dítě se učí řečovým dovednostem v jiném tempu. Buďte tedy trpěliví a neodsuzujte své dítě, když nemluví tak rychle, jak byste si přáli. Pokud máte pocit, že vaše dítě má problémy s řečí, obraťte se na odborníka.

Souhrn

Je důležité začít pracovat na řečových dovednostech dítěte co nejdříve. Začněte tím, že budete s dítětem mluvit, číst mu knihy a popisovat mu, co se děje. Buďte trpěliví a neodsuzujte své dítě, když nemluví tak rychle, jak byste si přáli.

* Pro více informací o řečových dovednostech dětí si můžete přečíst tento článek na webu American Speech-Language-Hearing Association.

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Kdy začít pracovat s dítětem na jeho řečových dovednostech

Když dítě začíná mluvit?

Vývoj řečových schopností u dětí se různí. Některé děti začínají mluvit dříve než jiné. Nicméně, pokud dítě není schopné tvořit věty nebo si rozumět s druhými lidmi po dobu delší než šest měsíců, měli byste zvažovat konzultaci s odborníkem na řečový vývoj.

Je možné pracovat na řečových dovednostech dříve?

Ano, i mladší děti mohou mít přínos z řečových terapií. Pokud se obáváte o řečový vývoj svého dítěte, můžete se poradit s logopedem nebo pediatrem, kteří vám poradí ohledně správného postupu.

Které aktivity mohou podpořit řečový vývoj dítěte?

Existuje několik aktivit, které mohou podpořit řečový vývoj dítěte, jako jsou:

 • čtení knížek s dětmi
 • hraní her, které podporují komunikaci
 • pozorování zvířat v přírodě
 • poslech hudby a zpěvu
 • rozmlouvání s dětmi

jak děti

Jak děti naučit mluvit: Co dělat, aby děti mluvily brzy a dobře

Začněte s jednoduchými slovy

Pokud chcete, aby vaše dítě co nejdříve začalo mluvit, začněte s jednoduchými slovy jako „mama“, „táta“, „jídlo“ a „spát“. Zatímco slova jako „gastrointestinální“ a „meteorologie“ jsou fascinující, jsou pro děti příliš složitá.

Čtěte dětem

Čtení dětem je skvělý způsob, jak rozvíjet jejich slovní zásobu a zlepšit jejich řečové schopnosti. Vyberte si knihy s jednoduchými a opakujícími se slovy, které dítě může opakovat.

Dejte dětem možnost mluvit

Je důležité, aby dítě mělo možnost mluvit. Neberte mu slovo z úst, když se snaží mluvit, ale také nedovolte, aby mluvilo příliš rychle nebo nejasně. Buďte trpěliví a podporujte dítě.

Vyhledejte pomoc, pokud je to nutné

Pokud máte pocit, že dítě má problémy s mluvením, vyhledejte odbornou pomoc. Může se jednat o logopeda, který pomůže dítěti rozvíjet řečové schopnosti.

Pro více informací o řečových schopnostech dětí navštivte tuto stránku na Wikipedii.

pro děti

Kdy začít pracovat s dítětem na jeho řečových dovednostech

 • Čím dříve, tím lépe
 • Začátky lze najít již v kojeneckém věku
 • Hlavní období je však mezi 1-3 roky věku dítěte
 • Důležité je nechat dítě rozvíjet se vlastním tempem a být trpělivý
 • Komunikujte s dítětem aktivně a buďte mu při tom oporou a podporou
 • Nezapomínejte na opakování a procvičování
 • Ptejte se dítěte na věci kolem něj a povzbuzujte ho, aby mluvil
 • Poskytujte mu jazykovou stimulaci a nabízejte mu různé zážitky a zkušenosti

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Kategorie – Pro maminky

Předchozí článekJak správně kojit s kojícím polštářem: průvodce pro novopečené matky🍼
Další článekHyperaktivita u dětí: Jak rozpoznat a adekvátně řešit problémy
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno