Kojící matky a práva na pracovišti – jak se chránit proti diskriminaci

Kojící matky a práva na pracovišti – jak se chránit proti diskriminaci

Kojení je přirozený proces, který přináší mnoho přínosů pro matku i dítě. Nicméně, kojící matky se setkávají s řadou výzev, když se vracejí do práce. Jednou z největších výzev je boj proti diskriminaci na pracovišti.

Diskriminace na pracovišti může mít mnoho podob. Kojící matky by mohly být diskriminovány kvůli svému mateřství, jako je například odmítnutí přijmout kojící matku na pracoviště nebo omezit její kariérní postup kvůli tomu, že kojí.

Aby se kojící matky mohly chránit před diskriminací na pracovišti, měly by se seznámit se svými právy a zákonem o ochraně před diskriminací. Zákon o zaměstnanosti chrání kojící matky před diskriminací na základě mateřství a zaručuje jim právo na kojeneckou dovolenou a přestávky pro kojení na pracovišti.

Kojící matka by se měla pokusit otevřeně hovořit s vedoucím pracovníkem o svých potřebách a požadavcích. Pokud však bude prodiskriminována nebo pokud se bude setkávat s obtížemi, může se obrátit na svého zaměstnavatele a pokud to nepomůže, má právo podat stížnost na diskriminaci k odboru pro práva na práci a zaměstnaneckou rovnost.

Vzhledem k tomu, že každá situace je jiná, měly by kojící matky přemýšlet o různých způsobech, jak se chránit před diskriminací. Mohou například využít možnosti flexibilní pracovní doby, pokud je to možné, nebo se pokusit najít kolegy, kteří jsou ochotni pomoci jim s kojením nebo s péčí o dítě.


děti

Kojící polštáře v AKCI ➡️

Kojící matky a práva na pracovišti – jak se chránit proti diskriminaci

Úvod

Kojení je přirozený způsob výživy novorozence, který přináší nejen výhody pro dítě, ale i pro matku. Nicméně, právo na kojení na pracovišti bez diskriminace není všude zajištěno. V tomto článku se budeme věnovat právům kojících matek na pracovišti a ukážeme, jak se mohou chránit proti diskriminaci.

Práva kojících matek na pracovišti

Kojící matky mají právo na přestávky na kojení během pracovní doby. Toto právo je obecně chráněno zákonem a zaměstnavatelé by měli zajistit, aby bylo dodržováno. Zákon také vyžaduje, aby zaměstnavatelé poskytovali kojícím matkám soukromí a ustupovali jim na toalety, pokud nemají k dispozici jiné vhodné prostory pro kojení.

Jak se chránit proti diskriminaci?

Diskriminace kojících matek na pracovišti může mít mnoho podob a být často skrytá. Zde je pár tipů, jak se kojící matky mohou chránit:

 • Zkontrolujte zákony v dané zemi – zjistěte, jaká práva vám náleží na pracovišti a sledujte, zda se zaměstnavatel drží předpisů.
 • Komunikujte se zaměstnavatelem – pokud máte pocit, že vaše práva nejsou respektována, jednejte. Měli byste se snažit najít komunikativní cestu s zaměstnavatelem a jasně mu sdělit svůj postoj.
 • Sdílejte své zkušenosti – kontaktujte organizace zaměřené na práva matek a sdílejte s nimi své osobní zážitky. Můžete tak přispět k tomu, aby se v dané oblasti posunulo k lepšímu.

Závěr

Kojící matky mají právo na kojení na pracovišti, aniž by byly diskriminovány. Zákon také vyžaduje, aby zaměstnavatelé chránili soukromí kojících matek a vytvářeli jim prostor pro kojení. Pokud se kojící matky budou řídit uvedenými tipy na ochranu sebe a svých práv, mohou přispět k tomu, aby byly dodržovány jejich základní práva.

Reference:
know your rights: pumping moms and employers

Kojící polštáře v AKCI ➡️

Kojící matky a práva na pracovišti – jak se chránit proti diskriminaci

Co jsou to práva kojících matek na pracovišti?

Kojící matky mají právo na časově i prostorově adekvátní podmínky pro kojení svého dítěte. Pracovník musí mít možnost se uvolnit a kojit dítě v bezpečném a hygienickém prostředí. Kromě toho má kojící matka právo na zvláštní pracovní režim, pokud to její zdravotní stav vyžaduje.

Co je diskriminace na základě kojení a jak se chránit?

Diskriminace na základě kojení znamená omezování kojící matky v plnění její pracovní činnosti kvůli kojení. Toto je zakázáno zákonem a je trestné. Kojící matky by měly být chráněny a mít stejná práva jako ostatní zaměstnanci.

Proti diskriminaci můžete bojovat tím, že upozorníte svého zaměstnavatele na svá práva a na povinnost zaměstnavatele zajistit Vám adekvátní podmínky k kojení na pracovišti. Pokud byste přesto byli diskriminováni, můžete se obrátit na odborovou organizaci nebo na právníka.

Jaké jsou další způsoby, jak se chránit před diskriminací na pracovišti?

Kromě upozorňování zaměstnavatele na svá práva můžete také dbát na to, aby Vaše práce byla vždy odvedena kvalitně a důkladně. Buďte aktivní a zapojte se co nejvíce do fungování pracovního kolektivu. Pokud máte pocit, že byste byli diskriminováni kvůli svému pohlaví, věku, etnickému původu či jiným důvodům, obraťte se na odborovou organizaci nebo na právníka. Každý má právo na ochranu před diskriminací a každá forma diskrminace na pracovišti je trestná.

jak děti

Kojení na veřejnosti

Proč je kojení na veřejnosti důležité?

Kojení je pro mnoho matek nezbytnou součástí péče o své dítě. Při cestování, návštěvách nebo v běžném vyřizování všedních záležitostí se může stát, že kojení proběhne na veřejnosti. Bohužel mnoho matek letících nebo cestujících při návštěvě komerčních koutků má obavy a stydí se kojit své dítě na veřejnosti.

Jaký je postoj společnosti k kojení na veřejnosti?

Takzvaně kojení v parku, nebo v kavárně prochází kritikou neinformovaných občanů, kteří neznají základní skutečnosti o kojení a zvyklostech v mateřské péči. Nicméně, dnes existují kampaňe, aby se lidé ujistili, že kojení na veřejnosti není nic špatného a že matky by neměly být stydlivé ohledně kojení, pokud si to jejich dítě vyžaduje.

Co může pomoci matkám, které se stydí kojit na veřejnosti?

Jednou z možností, jak pomoci mateřským kojícím ženám, je podpora ze strany společnosti. Může to být prostřednictvím kampaní, které podporují kojení na veřejnosti a osvětlení lidí o jeho přirozenosti, nebo organizací, které poskytují speciální oblečení pro kojení. Tato oblečení jsou navržena tak, aby pomohla ženám kojit své dítě diskretně na veřejnosti.

Pro více informací o kojení na veřejnosti navštivte Wikipedia.

pro děti

Kojící matky a práva na pracovišti – jak se chránit proti diskriminaci

 • Kojící matky mají právo na přerušení práce pro kojení dítěte.
 • Jedná se o právo na pracovní přestávku nebo úpravu pracovní doby.
 • Toto právo lze uplatnit až do konce 9. měsíce po porodu.
 • Zaměstnavatel nemůže kojící matce odepřít toto právo.
 • Diskriminace kojících matek na pracovišti je zakázána zákonem.
 • Zaměstnavatel nesmí odmítnout kojící matku při výběrovém řízení ani jí ponechat horší pracovní podmínky než ostatním zaměstnancům.
 • Kojení na pracovišti musí být možné v hygienických a soukromých podmínkách.
 • Zaměstnavatel má povinnost zajistit kojícím matkám vhodné pracovní podmínky.
 • V případě diskriminace kojících matek na pracovišti je možné se obrátit na odborné právní poradenství nebo získat pomoc od úřadu práce.

Kojící polštáře v AKCI ➡️

Kategorie – Miminka

Předchozí článekNejoblíbenější doplňky pro panenku Baby Born: Výběr nejlepšího příslušenství.🧸
Další článekKlíčové faktory pro správný rozvoj jemné motoriky u dětí předškolního věku.
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno