Kolik dítě vypije mateřského mléka?

Kojení je základem pro zdravý vývoj novorozence. Dítě, které je kojeno, má vše, co potřebuje k růstu a vývoji. Množství vypitého mateřského mléka se bude samozřejmě lišit dle věku dítěte, ale obecně se dá říci, že novorozenci mají přibližně 8 až 12 kojení denně a vypijí tak 500 až 800 ml mléka denně. V průběhu dalších měsíců se množství vypitého mléka postupně zvyšuje, až se kolem 6. měsíce situace obrátí a dítě bude potřebovat kromě mateřského mléka i tuhou stravu. Je důležité neomezovat dítě v přístupu k mateřskému mléku a neustále dělat přestávky v kojení, aby dítě mělo vždy dostatek živin a tekutin.

otec dítěte

Kolik dítě vypije mateřského mléka?

Kolik dítě vypije mateřského mléka?

Jak často by měla matka kojit?

Novorozenec by měl být kojen cca 8 až 12krát denně, tedy každé 2 až 3 hodiny. Během dne se ale tyto krátké intervaly mohou protáhnout a noc je obvykle delší pauza. Během růstu a vývoje dítěte se intervaly mezi kojením zvyšují a délka kojení na jedno nadojčení se zvyšuje.

Kolik mléka by mělo dítě vypít?

Množství mléka, které dítě vypije, se může lišit u každého novorozence i s růstem. Obvykle se pohybuje mezi 60 a 150 ml na jedno kojení. Důležité je sledovat růst dítěte a kontrolovat, jestli nabízené množství mléka plně uspokojí jeho potřeby.

Může dítě vypít příliš mnoho mléka?

Dítě si samo reguluje množství mléka, které vypije. Pokud je plné a spokojené, určitě nevypije více, než potřebuje. Někdy může dojít k přejídání, pokud se kojení často přeruší a dítě si v pauzách upokojí navíc něčím sladkým. Proto je důležité sledovat, jak dlouho dítě na jedno nadojčení pije a kontrolní vážení a případné konzultace s lékařem nikdy nezabírají.

Kdy je třeba dítě přikrmovat?

V prvních 6 měsících dítě jen kojíme a příkrmy podáváme až s postupujícím věkem. Pokud má dítě dostatek kvalitního mateřského mléka, nemělo by přikrm potřebovat. V případě, že by dítě přibíralo málo na váze, bylo nástojivé a plakavé, mohou být tyto signály, že mateřské mléko nestačí a je třeba přidat přikrm. Přídavek umělé náhrady může být jednou z možností, na druhou stranu, s tím mohou být spojeni další problémy. Proto pokud máte otázky, konzultujte se s lékařem.

Zdroj: Mayo Clinic


Často kladené dotazy ohledně kojení a mateřského mléka

Kolik mléka by mělo dítě vypít během kojení?

V prvních dnech po narození dítěte dochází k tzv. „studenému mlíku“, které obsahuje menší množství tuku a laktózy, ale naopak více bílkovin a minerálů než mateřské mléko později. Dlouhodozí výzkumy ukázaly, že optimální dávka mateřského mléka pro kojence je kolem 90 – 120 ml na kg tělesné hmotnosti za den. To znamená, že pokud váš novorozenec váží například 3,5 kilogramů, měl by být schopen vypít mezi 315 až 420 ml mateřského mléka během 24 hodin.

Jak často by mělo dítě kojit?

To záleží na konkrétním novorozeném dítěti, ale obecně platí, že kojení by mělo probíhat na žádost dítěte. To znamená, že byste měli nabízet prsa dítěti, kdykoliv se zdá být hladové nebo má nápadný zájem o sání. V prvních dnech po porodu to může být až 10 – 12krát za den. Později se intervaly mezi kojením prodlužují a v průměru je to kolem 8krát denně. Nicméně každé dítě je jiné a množství i častost kojení se mohou mírně lišit.

otci

Kategorie – Otec dítěte

Předchozí článekRodinná dovolená ve Spojených arabských emirátech na pobřeží☀️
Další článekJak si vybrat správnou plyšovou hračku pro terapii osob s mentálním postižením
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno