Jak motivovat děti, které nemají rády lezení?

Lezení patří mezi oblíbené sporty mnoha lidí, ale co dělat, když vaše dítě není jedním z nich? Snažíte se ho motivovat k tomuto sportu, ale všechny vaše pokusy jsou marné?

Nejprve je důležité si uvědomit, že každé dítě je jedinečné a má své oblíbené aktivity. Nemusí a nemuselo by se vám líbit to, co dítě baví a naopak.

Pokud chcete dítě motivovat ke sportu, jako je lezení, je důležité, abyste ho přesvědčili, že to může být zábavné a že ho to může bavit. Zde jsou některé rady pro rodiče od zkušených lezců:

 • Začněte pomalu: Pokud je vaše dítě nováček v lezení, začněte pomalu a postupně zvyšujte obtížnost.
 • Najděte správné vybavení: Nákup nebo zapůjčení vhodného vybavení může být klíčové pro to, aby se dítě cítilo pohodlně a bezpečně při lezení.
 • Buďte pozitivní: Děti si velmi dobře všímají reakcí svých rodičů, takže je důležité být vždy pozitivní a povzbuzovat je k pokračování.
 • Najděte dítěti lezecký kamarád: Lezení může být mnohem zábavnější, když se děti baví s kamarády. Zvažte proto hledání lezeckého kamaráda pro vaše dítě.
 • Zorganizujte výlety na zajímavá místa: Lezení může být také skvělou příležitostí k objevování nových a zajímavých míst. Zvažte tedy organizování rodinných výletů, na kterých bude možné lezení vyzkoušet.

Vyhněte se jakémukoli nutkání dítěte, aby se připojilo k tomuto konkrétnímu sportu. Když se vašemu dítěti stane lezení oblíbenou aktivitou, rozhodně si toho všimnete. Ale dokud se tak nestane, mějte s ním trpělivost a respektujte své dítě.

děti

Lze motivovat i děti, které nemají rády lezení?

Rady pro rodiče od zkušených lezců

Výzva pro rodiče

Lezení se v posledních letech stalo velmi populárním sportem, který si získal pozornost i mezi dětmi. Pro mnoho z nich je to skvělý způsob, jak se zapojit do aktivit, které jsou jak zábavné, tak významné pro zdraví. Lezení je sport, který pomáhá dětem rozvíjet fyzickou sílu, koordinaci, rovnováhu a schopnost koncentrace a přemýšlení. Avšak ne každé dítě má rádo lezení a někdy je to pro ně velká výzva. Pokud máte doma dítě, které se necítí příliš pohodlně s lezením, měli byste mu přistupovat s trpělivostí a s vědomím, že to může být pro něj výzva, ale zvládnutelná.

Naštěstí jsou zde různé způsoby, jak můžete své dítě motivovat, aby si oblíbilo lezení. Dnes Vám poradí několik zkušených lezců, kteří mají své tipy jak na to.

Tipy pro rodiče

1. Začněte s malými kroky

Začněte se svým dítětem na lezecké stěně, která má základní obtížnost, tak aby se mohlo postavit na nohy a mohlo začít lezení. Můžete také začít s lezením na odpočinkové stěně nebo s pomocí lezeckých pomůcek. To pomůže dítěti získat pocit jistoty a důvěry.

2. Najděte inspiraci

Když Vaše dítě vidí ostatní děti lezení a baví se, může to být zajímavější pro ně, než kdyby to dělalo samo. Najděte si nejlepší lezecký Gym nebo stěny u Vás poblíž a vyvolejte v dítěti nadšení tím, že jste tam spolu s ním.

3. Hrajte si

Lezení může být pro dítě mnohem zábavnější, pokud to bude cítit jako hru. Pokud použijete různé lezecké hry, vaše dítě bude mít zábavu a neuvědomí si, že trénuje.

4. Berte to coby výzvu

Pokud je Vaše dítě lezení proti mysli, zkuste to přeměnit na výzvu, kterou by chtělo dokázat ze své strany zvládnout. Spolu se svým dítětem stanovte krátkodobé cíle, což může být dokončení určité trasy v lezecké stěně. Dítě se pak bude snažit víc a trénovat celou dobu, až dokáže stanovený cíl dosáhnout.

Závěr

Lezení nemusí být pro děti snadné, ale může to být velmi zábavné a výhodné pro rozvoj dětských schopností. Pokud máte doma dítě, které nemá rádo lezení, nenechte si to kazit náladu. S trpělivostí, kreativitou a podporou podpoříte své dítě k tomu, aby i ono objevilo kouzlo lezení.

Zdroj: How to Get your Kids to Try Rock Climbing, according to professional climbers

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI ➡️

FAQs – Často kladené otázky

Lze motivovat i děti, které nemají rády lezení?

Ano, je to možné. Existuje několik způsobů, jak motivovat děti, které nemají rády lezení a přesvědčit je, aby se zapojily do této aktivity.

Rady pro rodiče od zkušených lezců

– Začněte malými kroky: Pokud vaše dítě nemá moc zkušeností s lezením, začněte s jednoduchými a krátkými lezeckými tratěmi. Postupně, jak se bude zlepšovat, mu můžete nabízet složitější trasy.

– Najděte správné vybavení: Vhodná lezecká obuv a popruh jsou důležité pro bezpečnost a pohodlí vašeho dítěte. Snažte se vybrat vybavení, které mu bude sedět a bude ho bavit.

– Zaujměte ho: Můžete své dítě zaujmout tím, že mu ukážete zajímavou lezeckou trať a doprovodíte ho při jejím zdolávání. Děti se často učí od ostatních, takže jim předveďte, jak se správně leze.

– Buďte pozitivní: Důležité je být vždy pozitivní a povzbuzovat dítě, ať už zvládlo cokoli. Chvalte ho za drobné úspěchy a povzbuzujte ho, aby se snažilo ještě více.

– Nechte ho objevovat samostatně: Také je důležité, aby si dítě samo vyzkoušelo lezení a objevovalo nové techniky. Snažte se ho nechat v určité míře samostatného objevování.

Celkově je důležité mít trpělivost a být otevřený k lezení, i když to vaše dítě zpočátku není jeho oblibou. S časem se může změnit jeho názor a lezení se mu může stát milovanou aktivitou.

žena

Jak motivovat dítě k lezení?

Nabídněte mu zajímavou výzvu

Když dítě vidí, že výzva existuje a že může být zvládnuta, může být velmi motivované ji přijmout a splnit úkol, který mu byl zadán.

Podpořte ho povzbuzením

Když dítě cítí, že je podpořeno a zvládá, co se od něj očekává, cítí se dobře a bude motivovanější dále pokračovat.

Vybudujte mu silnou vůli

Silná vůle je klíčová pro úspěšné zvládání výzev, včetně horolezení. Pokud pomáháte dítěti s výzvami, které si samo nevytvořilo, pomáháte mu budovat silnou vůli.

Pro více informací a tipy na motivaci dítěte k lezení navštivte stránku o horolezení na Wikipedii.

pro děti

Rady pro motivování dětí k lezení od zkušených lezců

 • Začněte s jednoduchými cestami, aby se děti postupně učily techniku.
 • Zapojte do lezení kamarády nebo rodinné příslušníky, aby bylo příjemnější.
 • Použijte herní prvky a soutěže, aby se děti více zapojily.
 • Nepřehánějte to s těžkými cestami, aby se děti neodradily.
 • Pořiďte dětem vlastní lezečky, aby se cítily jako skuteční lezci.
 • Zapojte děti do výběru lezeckého vybavení, aby se toho více naučily.
 • Nepodceňujte bezpečnost, instruujte děti a dodržujte pravidla.
 • Najděte pro děti lezecký klub nebo skupinu, kde se mohou sdružovat se stejně motivovanými vrstevníky.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI ➡️

Kategorie – Hračky

Předchozí článekKam na výlet s dětmi Dubá – okres Česká Lípa
Další článekJak vybírat vhodné hračky pro tříleté dítě?
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno