Příprava na příchod dítěte: Jak přivyknout psa na nového člena rodiny

Příchod nového člena do rodiny může být pro naše domácí mazlíčky velkou změnou. Pokud máte psa, je důležité mu připravit co nejvíce prostoru a lásky pro novorozené dítě. Často se stává, že psi na nového člena rodiny vnímají negativně a mohou být nervózní nebo agresivní. Proto je důležité postupovat opatrně a pomalu, aby se váš pes mohl přivyknout na nového členka.

Nejdůležitější je začít připravovat psa před samotným příchodem dítěte. Můžete mu umožnit se seznámit s dětskou postýlkou a hračkami, a to i přesnější seznamování s předměty, které budou pro nový člen rodiny běžné. Důležité je, aby pes věděl, že se jedná o součást vaší rodiny a že se mu nic nestane.

Další velkou pomocí může být trénink. Pokud váš pes již umí poslouchat příkazy, můžete mu začít cvičit například přikaz „Dolehnout“. Tento příkaz může být velice užitečný v situaci, kdy bude třeba oddělit psa od dítěte či poslat jej pryč z dětského pokoje. Kromě toho můžete psa trénovat také na vstup a výstup z dětského pokoje aby tento proces vnímala jako běžnou činnost a nekontrolovatelné nutkání vstoupit do pokoje se snímě může stát minulostí.

Během těhotenství lze využít lekcí školení. Pokud jste již absolvováni kurz pro výchovu psa je dobré jít na další seminář a cvičení. V takovém případě už můžete cvičit i provádění úkolů nebo úkony, které mohou být pro psa obtížné. Vaše spokojenost přispívá k pohodě přímo u vašeho psa.

psi a kočky
Příprava na příchod dítěte: Jak přivyknout psa na nového člena rodiny

Příprava na příchod dítěte: Jak přivyknout psa na nového člena rodiny

Čekáte dítě a máte doma psa? Nechte si poradit, jak na to, aby se váš pes dokázal co nejlépe přizpůsobit nové rodinné situaci a aby všechno probíhalo co nejhladčeji. V následujícím textu najdete užitečné rady, jak se na příchod miminka připravit co nejlépe.

Nácvik poslušnosti

Je důležité naučit svého psa poslušnosti a zvykání si na nová pravidla. Nácvik poslušnosti můžete provádět sami, nebo se můžete obrátit na odborníka. Cílem je naučit psa základní povely, například „sedni“, „lehnout“ a podobně, a dát mu vědět, kde jsou pro něj hranice.

Je také důležité, aby si pes zvykl na novou situaci a byl v klidu. Umožněte mu pozorovat všechno kolem sebe a nenutte ho k přílišné aktivitě.

Využijte pomůcky pro trénink

Pomůcky pro trénink jsou velmi užitečné. Vhodné jsou například branky, kladky, lávky pro agility a podobně. Díky nim se váš pes naučí koordinaci, zlepší si fyzičku a rozvíjí se jeho inteligence. Tyto pomůcky mohou být nejen užitečné pro školení psa, ale také pro jeho zábavu. Na trhu je mnoho různých pomůcek, vyberte si tu, která bude nejvhodnější pro vašeho psa.

Důraz na hygienu

Hygiena je velmi důležitá. Nejen kvůli tomu, že dítě bude novým členem domácnosti, ale také kvůli psu samotnému. Zajistěte mu čistotu a hygienu, pravidelně ho koupejte a čistěte mu uši. Naučte ho také chodit ven pouze na určené místo a využijte pomůcky, jako jsou pytlíky na hovínka.

Vhodnou pomůckou mohou být také plenky pro psa. Tyto plenky jsou vhodné zejména v případě, že pes nechodí ven na zahradu, nebo se mu venku nelíbí. Plenky pro psy jsou k dostání v mnoha obchodech s chovatelskými potřebami.

Vyvarujte se přílišné péče

Při přípravě na příchod dítěte je důležité se snažit vyvarovat se přílišné péče. Přílišná pozornost totiž může vést k tomu, že pes bude cítit, že již není důležitý. Vyhýbejte se také zbytečnému trestání a křikům, to by psa mohlo stresovat.

Zkrátka, snažte se zachovat vše v pohodě a klidu, i když se situace může zdát stresová. Svému psu vysvětlete, že dítě je dalším členem domácnosti, se kterým si bude muset rozumět.

Závěr

Pokud se připravíte na příchod dítěte správně, váš pes se s novou rodinnou situací dokáže co nejlépe vyrovnat. Je důležité, abyste mu vysvětlili, že nový člen rodiny není hrozbou, ale že jde pouze o dalšího kamaráda. Pokud budete postupovat podle našich rad, váš pes bude šťastný a spokojený, a zároveň si uvědomí, že i přes příchod dítěte je stále velmi důležitý součástí rodiny.

Zdroj: Preparation Essentials for Bringing Home a New Baby

Plyšové hračky v AKCI

Příprava na příchod dítěte: Jak přivyknout psa na nového člena rodiny?

Změny v chování psa při příchodu dítěte

Příchod nového člena rodiny, a to zejména dítěte, může pro vašeho psa znamenat velkou změnu v jeho každodenním životě. Může se projevit několika způsoby: pes může být nervózní, zmatený, může se pokoušet dítě odhánět, nebo se naopak snažit o něj uklízet a hlídat ho.

Jak přivyknout psa na nového člena rodiny

Je důležité připravit psa na nového člena rodiny již před jeho příchodem. Požádejte o pomoc přítele nebo rodinného příslušníka s dítětem, aby pes přivykl na zvuky a pachy související s dítětem. Pokud máte možnost, zkuste psa seznamovat s dětmi na procházkách nebo v parku.

Důležité je také trénovat psa na poslušnost a zvyknout ho na nová pravidla. Zadání jednoduchých a krátkých povelů (sedni, lehni, stůj) a jejich odměňování pamlsky mohou pomoci posílit vztah mezi vámi a psem.

Upozornění: Přesto vzájemné seznamování psováka s novým členem rodiny bude náročné a může trvat nějakou dobu. Proto je zapotřebí trpělivost a pečlivé pozorování, abyste dokázali identifikovat potenciální problémy v chování psa a předešli tak riziku nebezpečí pro dítě a pro rodinu.

zvíře

Příprava na příchod dítěte: Jak přivyknout psa na nového člena rodiny

Změny v životě psa

Příprava na příchod dítěte do rodiny zahrnuje nejen přípravu na nového člena rodiny, ale také přípravu na změny v životě psa.

Psa je třeba postupně seznamovat s novými situacemi, jako jsou:

 • Změna zvyklostí, na které byl pes zvyklý (např. být v místnosti, kde dříve bylo „jeho“ místo).
 • Změna možností hraní a pohybu, které psa mohou nudí nebo neuspokojovat.
 • Změna v tom, jak si rodina organizuje čas v domácnosti.

Jak přivyknout psa na nového člena rodiny

Několik praktických rad:

 • Vyhraďte pro psa soukromý prostor, kam se bude moci stáhnout, když bude potřebovat samotu.
 • Vytrvejte v každodenním chůzení na procházku a aktivním trávení času.
 • Školení a trénink psa, aby si zvykl na nové situace.
 • Před samotným příchodem dítěte zpřísněte pravidla a hranice.

Pozor: Pokud pes projevuje známky stresu (např. neodpovídá na signály, neustále se chová netypicky), je nutné obrátit se na odborníky a pořídit si případně odbornou pomoc nebo konzultovat s veterinářem.

Outbound link k tématu: Pes

zvířátka

Příprava na příchod dítěte: Jak přivyknout psa na nového člena rodiny

 • Začněte připravovat psa na změny s dostatečným předstihem
 • Udělejte si čas pro trénink a posilování vztahu mezi psem a vámi
 • Změňte rutinu psa postupně, aby se přivykl na budoucí běh rodinného života
 • Nenechte psa být v místnosti s novorozencem bez dozoru
 • Zařaďte psa do každodenních aktivit s dítětem, aby si navzájem zvykli
 • Poskytněte psu vynikající výchovu a trénink, aby se stal dobrým společníkem pro celou rodinu

rybičky

Kategorie – Děti a zvířata

Předchozí článekPřechod na spaní bez nočních kojení u 6 měsíčního dítěte: jak na to
Další článekNejvzácnější plyšové hračky na trhu
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno