Proč děti zlobí a jak s tím bojovat: Několik osvědčených rad

Proč děti zlobí a jak s tím bojovat: Několik osvědčených rad

Děti zlobí, to je fakt. Ale proč? Někdy se prostě nudí, jindy jsou unavené, někdy chtějí dát najevo své emoce, jindy si potřebují vyzkoušet hranice. Důvodů může být mnoho, ale důležité je se touto situací nevzdávat a hledat řešení.

Jak s tím bojovat? Existuje několik osvědčených rad, které mohou pomoci:

 • Být trpělivý a empatický. Děti potřebují vědět, že jsou slyšené a že jejich pocity jsou důležité.
 • Najít alternativy k napadání a křičení. Dětem můžeme nabídnout jiné způsoby, jak si vyjádřit své emoce – třeba přiřazování barev ke svým pocitům nebo kreslení.
 • Nastavit jasné hranice a pravidla. Dětem je třeba vysvětlit, kde jsou meze a co se očekává, aby snáz věděly, jak se chovat v dané situaci.
 • Odměňovat pozitivní chování. Když dítě udělá něco dobře, můžeme ho pochválit a tím podpořit jeho pozitivní chování.
 • Zůstat v klidu. Když se vyhřezneme, dětem to ukáže jako vzor, jak se chovat při stresových situacích. Proto je důležité zachovat klid a vyjasnit si vnitřní emoce.


děti

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Proč děti zlobí?

Děti jsou skvělí, ale občas mohou být také velmi náročné. Pokud jste rodič, určitě jste se již setkali s tím, že vaše dítě neustále zlobí. Ale proč to tak je?

1. Emoce

Malé děti neumí ovládat své emoce tak dobře jako dospělí, a tak často zlobí, když se cítí unavené, hladové nebo nespokojené. Je důležité si uvědomit, že děti potřebují pomoc najít způsob, jak říct, co cítí, a naučit se, jak s těmito emoci pracovat.

2. Potřeba pozornosti

Někdy děti zlobí, protože touží po pozornosti. Pokud vidí, že reagujete na jejich špatné chování, mohou se naučit, že takové chování je způsob, jak získat váš čas a pozornost. Důležité je neignorovat chování dítěte, ale najít jiný způsob, jak mu předat svou pozornost, například hrou

3. Nudí se

Pokud dítě nemá žádnou aktuální činnost, mohou se snadno unavit a zlobit. Je dobré sjednat řád a dávat jim vědět, jak se mají chovat v různých situacích.

Jak s tím bojovat?

Pokud chcete omezit špatné chování vašeho dítěte, je důležité zachovat klid. Následující rady vám mohou pomoci:

1. Komunikujte

Otevřená komunikace s vaším dítětem může být klíčem k posílení pozitivního chování. Tím, že se pokusíte pochopit, proč vaše dítě zlobí, můžete najít společná řešení, jak s tím bojovat.

2. Buďte konzistentní

Děti potřebují srozumitelná pravidla a hranice. Buďte proto konzistentní a děti budou vědět, co očekáváte od nich. Je důležité držet se pravidel a ukázat, že si jich vážíte.

3. Dejte dítěti vědět, že ho máte rádi

Přijetí dítěte, jaké je, a projevení lásky, může vést k pozitivnímu chování. Buďte tedy trpěliví a snažte se najít způsob, jak ukázat svou lásku každý den.

Odkaz

Více informací a rad najdete na https://www.parents.com/kids/behavior/.

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Proč děti zlobí a jak s tím bojovat

Proč děti zlobí

Děti mohou zlobit z mnoha důvodů, jako například:

 • Nedostatek pozornosti ze strany rodičů
 • Nedostatek spánku
 • Příliš vysoké očekávání nebo přílišné kritizování ze strany rodičů
 • Stres v rodině
 • Nedostatečné zvládání emocí

Jak s tím bojovat

Existuje několik osvědčených rad, jak zvládnout situaci, kdy vaše dítě zlobí:

 • Ujistěte se, že dítě dostává dostatek pozornosti a lásky ze strany rodičů
 • Dbejte na to, aby dítě mělo dostatek spánku a odpočinku
 • Nastavujte reálná očekávání a dávejte pozitivní zpětnou vazbu, když dítě uspěje
 • Snažte se minimalizovat stresové situace v rodině
 • Pomáhejte dítěti zvládat své emoce a učte ho, jak se vyjadřovat a komunikovat své pocity

Pokud dítě stále zlobí a situace se zdá nezvladatelná, může být užitečné vyhledat odbornou pomoc od psychologa nebo terapeuta.

jak děti

Proč děti zlobí a jak s tím pracovat?

Možné příčiny zlobení dětí

Existuje několik důvodů, proč děti zlobí. Jedním z nich může být nedostatek pozornosti od rodičů. Dítě se může pokoušet upoutat pozornost tím, že bude dělat něco, co mu rodiče nebudou schopni ignorovat. Další příčiny mohou být nuda, únava, hlad nebo dokonce nějaké potíže ve škole nebo s kamarády.

Jak s dětským zlobením pracovat

Je důležité nevytvářet z zlobení dítěte velkou kauzu. Pokud si rodiče na chování dítěte hned nevšimnou, je vhodné činnost, kterou dítě dělá, vynechat a neudělovat pozornost špatnému chování. Pro dítě je totiž pozornost rodičů, i když negativní, lepší než žádná. Pokud je zlobení způsobeno únava, hladem nebo nudou, postačí často pár minut klidu a odpočinku. Pokud však jsou problémy vážnějšího charakteru, je vhodné s dítětem hovořit a pokusit se problému společně vyřešit.

Zdroj: Wikipedia

pro děti

Proč děti zlobí a jak s tím bojovat:

 • Děti zlobí z různých důvodů, jako například nedostatku pozornosti nebo emocionálního stresu.
 • Je důležité komunikovat s dětmi a zjistit, co je trápí, aby se dokázaly vyjádřit a cítily se slyšené.
 • Důležité je také vytvářet pozitivní okolí, například chválit děti za dobré chování a být konzistentní v zavedení pravidel a trestů.
 • Není dobré používat násilné nebo hanlivé metody, protože to může vést k horšímu chování a dlouhodobým problémům.
 • Když se děti chovají špatně, je důležité zůstat klidný a udržet si autoritu, abyste mohli poskytnout potřebnou výchovu a podporu.

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Kategorie – Pro maminky

Předchozí článekKorálky pro holčičky: Nejoblíbenější dárek pro malé slečny
Další článekDoma s dětmi během deště: Jak zabavit nejmladší členy rodiny
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno