Online psí škola v AKCI
Štěkání, skákání a jiné nepříjemné chování u psa – Jak se s tím vypořádat

Štěkání, skákání a jiné nepříjemné chování – jak se vypořádat s těmito problémy u svého psa

Štěkání, skákání a další nepříjemné chování mohou být pro majitele psa velmi frustrující. V této úvaze se zaměříme na to, jak se s těmito problémy správně vypořádat.

Prvním krokem je pochopení příčin tohoto chování. Proč pes štěká? Proč skáče? Možná cítí strach, nudu, osamělost nebo nedostatek cvičení. Někteří psi také štěkají a skáčou z nadšení a radosti.

Důležité je začít s treninkem a výchovou psa co nejdříve. Základní poslušnost je klíčem k řešení těchto problémů. Psi jsou inteligentní a většinou rádi spolupracují s majiteli.

Existuje mnoho tréninkových metod, které mohou pomoci při výchově vašeho psa. Pozitivní posilování je jedním z nejefektivnějších přístupů. Odměňování správného chování lahůdkami nebo slovní pochvalou upevňuje pozitivní vztah mezi vámi a vaším psem. Při nápravě špatného chování je důležité se vyhnout trestům, které by mohly vyvolat strach či agresi u vašeho psa.

Kromě toho je důležité zajistit dostatek fyzického a duševního vyžití pro vašeho psa. Procházky, hry a cvičení pomáhají uklidnit hyperaktivní psy a snižují možnosti nežádoucího chování.

Pokud se s tímto chováním bojujete a necítíte se schopni sama ho zvládnout, neváhejte se obrátit na odborníka na chování psů. Mají zkušenosti s různými problémy a mohou vám poskytnout cenné rady a techniky pro výchovu vašeho psa.


psi vycvik
Štěkání, skákání a jiné nepříjemné chování u psa

Problémy se štěkáním u psa

Štěkání je běžné projevování se psů. Nicméně, nadměrné štěkání může být nejen obtěžující pro majitele, ale také pro okolí. Existuje několik důvodů, proč váš pes může příliš štěkat:

Separativní úzkost

Štěkání může být projevem separativní úzkosti, kdy pes začne štěkat, jakmile je oddělen od svého majitele. Tento problém lze řešit tréninkem a postupným zvykáním psa na oddělení.

Stres nebo strach

Pes může také štěkat, když je ve stresové situaci nebo se cítí vystrašeně. Je důležité zjistit příčinu stresu a postupně ho odstraňovat pomocí vyhledání odborného tréninku.

Oznamování nebo strážení území

Psi často štěkají, aby oznamovali svou přítomnost nebo strážili své teritorium. Toto chování lze omezit a upravit pomocí tréninku a sociálního začleňování psa do různých situací.

Skákání na lidi

Skákání na lidi je dalším nepříjemným chováním, které je potřeba řešit. Zde je pár tipů, jak pracovat s psem na eliminaci tohoto problému:

Ignorování skákání

Ignorování je jednou z nejefektivnějších metod, které lze použít ke snížení skákání psa na lidi. Pokud váš pes skáče na vás, přestaňte na něj reagovat, nedávejte mu žádnou pozornost ani oční kontakt. Tímto způsobem ho naučíte, že skákání nevede k žádané reakci a bude se postupně přestávat tohoto chování držet.

Trénink na klidné přivítání

Můžete také naplánovat tréninkové sezení se psem, kde ho naučíte klidnému přivítání hostů. Využijte pozitivního posilování a odměňování, když váš pes se chová klidně při setkání s návštěvou.

Jak najít řešení

V případě, že se vám nepodaří tyto problémy řešit sami nebo při jejich řešení narazíte na komplikace, je vhodné vyhledat profesionálního trenéra psů. Pro další informace můžete navštívit tento odkaz na relevantní článek.

Závěr

Štěkání, skákání a jiné nepříjemné chování může být frustrující pro majitele psa, ale s tréninkem a příslušnými technikami je možné těmto problémům předcházet a postupně je eliminovat. Dbejte na trpělivost a konzistenci ve výcviku a neváhejte vyhledat odbornou pomoc, pokud narazíte na obtíže.

Tento článek byl inspirován zdrojem: [vložte relevantní odkaz na US web]Štěkání, skákání a jiné nepříjemné chování – jak se vypořádat s těmito problémy u svého psa

Štěkání

Štěkání je přirozenou formou komunikace u psů, ale někdy může být nadměrné a obtěžovat nejen vás, ale i sousedy. Pokud chcete řešit štěkání u svého psa, zde je pár tipů:

 • Identifikujte příčinu štěkání – může to být strach, nedostatek stimulace, prázdnota, úzkost nebo pozorování cizích osob nebo zvířat.
 • Použijte pozitivní posilování – odměňte svého psa za klidné chování a ignorujte štěkání. Postupem času se bude naučit, že štěkání nepřináší pozitivní výsledek.
 • Zvýšete fyzickou a duševní stimulaci – přidání dalších procházek, hraček a cvičení může pomoci odvést pozornost psa od štěkání.
 • Snažte se minimalizovat situace, které vyvolávají štěkání – například uzavírejte okna, když je pes doma sám, abyste minimalizovali vnější podněty.

Skákání

Psí skákání je obzvláště frustrující a nepřijatelné chování, zejména pokud se pes snaží skočit na hosty nebo děti. Zde je několik způsobů, jak se vypořádat se skákáním:

 • Zásah předem – naučte svého psa kladně reagovat na vaše pokyny, když je ještě štěně. Učte ho základní příkazy jako „Dole“ nebo „Sedni“ a odměňte ho za jejich dodržování.
 • Ignorujte skákání – pokud váš pes skáče na vás nebo na návštěvníky, nechejte ho, aby si sedl na zem, a až poté ho pozdravte. Skáčení ignorujte, abyste ukázali psovi, že toto chování nepřináší žádoucí výsledek.
 • Posilování dodržování příkazů – pokud pes poslechne vaše pokyny a nedojde k žádnému skákání, odměňte ho pamlskem nebo pochvalou. Postupem času bude váš pes více motivován dodržovat příkazy.
 • Trénink s odborníkem – pokud máte potíže s ovládáním skákání u svého psa, může vám pomoci trénink s odborníkem na chování psů.

Ostatní nepříjemné chování

Existuje mnoho dalších nepříjemných chování, se kterými se můžete setkat u svého psa. Zde jsou některé obecné tipy, jak se s nimi vypořádat:

 • Budujte pevný vztah se svým psem pomocí pozitivního posilování a cíleného tréninku.
 • Zajistěte svému psovi dostatek fyzického a duševního vyžití, abyste minimalizovali nežádoucí chování způsobené nedostatkem stimulace.
 • Používejte jasné a konzistentní příkazy, abyste psa naučili, co je přijatelné a co ne.
 • Požádejte o pomoc odborníka na chování psů, pokud nejste schopni sami řešit problémy s nepříjemným chováním.

psi
Výchova psa

Výchova psa

Co je důležité při výchově psa?

Výchova psa je klíčovou součástí jeho života. Cílem výchovy je vytvořit poslušného a společensky přijatelného psa, který je schopný žít harmonicky jak s lidmi, tak s ostatními zvířaty. Při výchově psa je důležité dodržovat několik zásad:

 • Trpělivost – výchova psa vyžaduje čas a trpělivost, nemůžeme očekávat okamžité výsledky
 • Konzistence – je důležité být konzistentní ve výcviku a dodržovat stejná pravidla
 • Pochvala a odměna – psa je potřeba chválit a odměňovat za správné chování, aby si vytvořil pozitivní asociace
 • Správné metody – je dobré se seznámit se správnými výchovnými metodami a případně vyhledat profesionálního trenéra pro pomoc

Výchova psa s důrazem na pozitivní posílení

Jednou z účinných metod výchovy psa je pozitivní posílení. Tato metoda se zaměřuje na odměňování správného chování psa, namísto trestání za špatné chování. Při výchově je vhodné využívat například pamlsky, chválu a hračky jako odměnu. Tímto způsobem si pes spojí správné chování s pozitivními zkušenostmi a bude se snažit takové chování opakovat. Pro více informací můžete navštívit
relevantní stránku na Wikipedii.

vycvik psu

Štěkání, skákání a jiné nepříjemné chování – jak se vypořádat s těmito problémy u svého psa

 • Trénujte svého psa a učte ho základní poslušnosti jako je sedání, lehání, a klidný postoj.
 • Používejte pozitivní posilování a odměňujte psa za správné chování.
 • Seřiďte své projevy, nebuďte příliš přísní nebo naopak nedoceňujte problémové chování.
 • Zkraťte zvuky a vůně, které mohou psa podráždit a vyvolat nepříjemné chování.
 • Poskytujte svému psu dostatek fyzického i duševního vyžití, aby se vyplavila energie a snížila se pravděpodobnost problémového chování.
 • Využijte profesionální tréninkové služby a poraďte se s odborníkem na chování psů, pokud se problémové chování nezlepšuje.
 • Buďte trpěliví a pravidelně trénujte svého psa, aby se naučil správným způsobům chování.

Online psí škola v AKCI

Kategorie – Psi a kočky

Předchozí článekZábavná a bezpečná jízda v přírodě: Elektrické autíčko offroad.
Další článekŠlapací motokára od 6 let: Bezpečnost a výběr vhodného modelu
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno