Důležitost antikoncepce po porodu a jak ji správně používat

Je velmi důležité, aby ženy po porodu používaly antikoncepci. To proto, aby se předešlo nechtěnému těhotenství a chrání se před riziky, které mohou být spojeny s dalším těhotenstvím tak brzy po porodu.

Při rozhodování o tom, jakou antikoncepci použít, by měla žena diskutovat s lékařem. Následující metody antikoncepce jsou nejčastěji doporučované pro ženy po porodu:

 • Minipilulky – tyto tabletky obsahují hormony, které brání ovulaci.
 • Dlouhodobě působící antikoncepce – mezi tyto metody patří nitroděložní tělíska nebo hormonální náplasti, které trvají déle než klasické tabletky.
 • Kondomy – kondomy jsou bariérovou metodou antikoncepce a chrání před těhotenstvím i před pohlavně přenosnými chorobami.

Důležité je také dodržovat správné používání zvolené metody antikoncepce. Pokud se antikoncepci nepoužívá správně, může dojít k nechtěnému těhotenství. Například:

 • U minipilulek by měla žena užívat tabletu každý den ve stejnou dobu.
 • Při použití kondomů by měla být použita každýkrát při pohlavním styku.
 • Pokud jde o nitroděložní tělíska, musí být vložena do dělohy lékařem.

Zkrátka, ženy by po porodu měly důkladně zvážit použití antikoncepce, aby se chránily před nechtěným těhotenstvím a dalšími riziky. Je důležité nejen zvolit správnou metodu antikoncepce, ale také se naučit používat tuto metodu správně.

poceti

Produkty pro PODPORU PLODNOSTI v AKCI ➡️

Důležitost antikoncepce po porodu a jak ji správně používat

Úvod

Po porodu se mnoho matek soustředí na zdraví a vývoj svých novorozenců, ale mnoho z nich zapomíná na důležitost antikoncepce. Antikoncepce po porodu není jen pro ženy, které nechtějí mít další děti. Antikoncepce může také pomoci při regulaci menstruačního cyklu a ochránit matku před nechtěnou těhotenství, které může být nebezpečné pro ni i pro dítě. V tomto článku se podíváme na důležitost antikoncepce po porodu a jak ji správně používat.

Důležitost antikoncepce po porodu

Antikoncepce po porodu je velmi důležitá, protože tělo matky se musí plně zotavit a regenerovat. Novorozenec také vyžaduje spoustu pozornosti, času a energie. Pokud se matka brzy po porodu opět otěhotní, její tělo nebude schopno poskytnout dostatečnou péči jak pro novorozené dítě, tak pro fetus v děloze. Proto je důležité použít antikoncepci po dobu minimálně šesti týdnů po porodu, aby se tělo matky zcela zotavilo a regenerovalo.

Jaké jsou možnosti antikoncepce po porodu?

Je mnoho možností antikoncepce po porodu. Mezi běžné volební metody patří:

 • Kombinované hormonální antikoncepce
 • Minipilulky
 • Kondomy
 • Děložní tělíska
 • Hormonální náplasti
 • Antikoncepční injekce

Je však velmi důležité mluvit s lékařem o tom, které metody antikoncepce jsou pro vás nejvhodnější.

Jak správně používat antikoncepci po porodu?

Kombinovaná hormonální antikoncepce by měla být užívána až po šesti týdnech po porodu. Minipilulky lze užívat okamžitě po porodu, ale pouze tehdy, pokud kojíte a nenastane u vás menstruační cyklus. Kondomy mohou být používány okamžitě po porodu. Děložní tělíska lze vložit po šesti týdnech po porodu. Hormonální náplasti se aplikují na kůži a lze je používat okamžitě po porodu. Antikoncepční injekce lze používat po šesti týdnech po porodu.

Je velmi důležité používat antikoncepci pravidelně. Pokud používáte hormonální antikoncepce, měli byste je užívat v přesném čase každý den. Pokud používáte kondomy, je velmi důležité, aby byly správně aplikovány před pohlavním stykem.

Závěr

Antikoncepce po porodu je důležitá pro zdraví matky i dítěte. Při výběru vhodné metody antikoncepce je důležité poradit se s lékařem. Je také velmi důležité dodržovat pravidelnost užívání antikoncepce a vždy ujistit se, že používáte správný typ pro vaše potřeby a zdravotní stav.

Zdroj: WebMD – Breastfeeding and Birth Control

Důležitost antikoncepce po porodu

Proč je antikoncepce po porodu důležitá?

Po porodu je žena velmi citlivá na otěhotnění. Protože většina párů není připravena na další těhotenství tak brzy po porodu, je důležité používat antikoncepci.

Kdy začít používat antikoncepci po porodu?

Začátek užívání antikoncepce závisí na tom, zda žena kojí nebo nekojí. Pokud kojí, je možné užívat určité druhy antikoncepce již brzy po porodu. Pokud nekojí, může začít antikoncepci užívat třeba již šest týdnů po porodu.

Jakou antikoncepci si vybrat po porodu?

Výběr antikoncepce závisí na individuálních faktorech a potřebách každé ženy. Nejčastěji se využívá hormonální antikoncepce, jako jsou antikoncepční pilulky, náplasti nebo vaginální kruhy. Dále je možné použít mechanickou antikoncepci, jako jsou nitroděložní tělíska nebo kondomy.

Jak správně používat antikoncepci?

Je důležité striktně dodržovat návod k použití daného druhu antikoncepce. Pokud užíváte hormonální antikoncepci, nedoporučuje se přerušení užívání ani přeskakování dávek. Pokud používáte mechanickou antikoncepci, ujistěte se, že ji správně zavedete nebo nasaďte před sexuálním stykem.

tehotenstvi

Otěhotnění krátce po porodu – můžete otěhotnět hned po porodu?

Co je to otěhotnění krátce po porodu?

Otěhotnění krátce po porodu, známé také jako sekundární porod, je situace, kdy se žena snaží otěhotnět nebo otěhotní krátce po porodu svého dítěte. Obecně se to považuje za otěhotnění, které se vyskytuje během prvních šesti měsíců po narození dítěte.

Je to možné otěhotnět krátce po porodu?

Ano, je to možné! Zatímco ženy většinou po porodu nemohou otěhotnět, jsou výjimky. Pokud tedy nechcete otěhotnět, je třeba začít používat antikoncepci co nejdříve.

Jaké jsou rizika otěhotnění krátce po porodu?

Stejně jako u každého těhotenství jsou přítomna určitá rizika. V případě otěhotnění krátce po porodu mohou být tyto rizika zvýšena, včetně předčasného porodu, nízké porodní váhy dítěte nebo zdravotních komplikací u matky.

Závěr

Pamatujte si, že otěhotnění krátce po porodu je možné, ale také je spojeno s vyšším rizikem. Pokud se rozhodnete otěhotnět, měli byste okamžitě konzultovat toto rozhodnutí se svým lékařem a pokračovat v pravidelných prenatálních kontrolách.

Pro více informací o otěhotnění krátce po porodu, navštivte prosím: Wikipedia Porod.

podpora plodnosti

Důležitost antikoncepce po porodu a jak ji správně používat

 • Antikoncepce po porodu je důležitá pro zabránění těhotenství v období, kdy tělo ještě není zcela zotavené z porodu.
 • Je nutné poradit se s lékařem a vybrat si vhodnou metodu antikoncepce, která bude bezpečná pro matku i dítě.
 • Po porodu lze začít užívat hormonální antikoncepci, kondomy, tělíska nebo spirálu.
 • Je důležité dodržovat správné používání antikoncepce, aby byla co nejúčinnější a nedocházelo k nechtěnému těhotenství.
 • Antikoncepce po porodu může mít také pozitivní vliv na zdraví ženy tím, že reguluje menstruační cyklus a snižuje riziko zánětu v oblasti pánve.

Produkty pro PODPORU PLODNOSTI v AKCI ➡️

Kategorie – Jak otěhotnět

Předchozí článekJak vybudovat silný partnerský vztah
Další článekDětský pokoj se promění v zimní cestovatelskou destinaci: Dekorace a hry s tématikou zimy
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno