Jak podpořit jemnou motoriku dítěte ve věku 18 měsíců?

Dítě ve věku 18 měsíců je v plné síle a jeho motorika se stále zdokonaluje. Proto je důležité aktivně podporovat jeho jemnou motoriku, která se projevuje přesnými pohyby s drobnými předměty. Sledujte následující tipy a pomůžte tak svému dítěti s dalším rozvojem:

  • Hračky – dejte přednost hračkám, které dítěti umožňují cvičení jemné motoriky, jako jsou puzzle, pyramidky nebo stavebnice.
  • Koláče z plastelíny – plastelína je velmi dobrým nástrojem pro cvičení jemné motoriky. Spojujte s dítětem barevné guličky a vytvářejte z nich různé tvary a koláče.
  • Kreslení – drobné pohyby rukou jsou důležité i v případě kreslení. Nakupte dítěti neškodné fixy a nalijte mu několik barev. Nechte ho experimentovat s kreslením a tvořit nové obrazy.
  • Hudební housle – i hraní na hudební nástroj může napomoci k rozvoji jemné motoriky. Vyberte dítěti malé housle a nechte ho experimentovat s tóny.

Všechny tyto aktivity podporují jemnou motoriku dítěte a pomáhají mu s rozvojem. Vyzkoušejte je a sledujte, jak se vaše dítě postupem času zlepšuje.

děti

Jak podpořit jemnou motoriku dítěte ve věku 18 měsíců?

Co je jemná motorika a proč je důležitá?

Jemná motorika je schopnost ovládat drobné pohyby, jako například tahání, stlačování nebo skládání předmětů. Tato schopnost se vyvíjí u dětí již od narození a každá další fáze vývoje přináší nové dovednosti a možnosti ovládání pohybů.

Jemná motorika je velmi důležitá pro budoucí úspěch v škole a v životě obecně. Dítě s dobře vyvinutou jemnou motorikou snadněji píše, kreslí, maluje, počítá a také dokáže lépe manipulovat s různými předměty.

Jak podpořit vývoj jemné motoriky?

1. Hraní si s různými předměty – Dítěti můžete dát například stavebnice, kostky, puzzle, autíčka, loutky a podobně. Důležité je, aby mělo možnost předměty samostatně ovládat.

2. Malování a kreslení – Dítěti můžete dát k dispozici různé vodové barvy, pastelky nebo voskovky a nechat ho tvořit podle své fantazie.

3. Hrání s těstem – Modelovací hmota či plastelína představuje pro dítě ideální nástroj k rozvíjení jemné motoriky.

4. Drobná domácí práce – Například skládání hrníčků, nátěr okrajů pečiva, skládání utěrek nebo roztírání krému na pokožku.

5. Hraní si s pískem – V hraní s pískem může dítě objevovat různé textury, tvary a barvy, což zlepšuje jeho jemnou motoriku.

Odkazy na další informace

Pokud máte zájem o více informací k tématu jemné motoriky dítěte, doporučujeme navštívit následující stránky s příspěvky od amerických expertů:

Helping Your Child Build Fine Motor Skills

What Are Fine Motor Skills?

Fine Motor Skills: What are they and how are they developed?

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI ➡️

Jak podpořit jemnou motoriku dítěte ve věku 18 měsíců?

Co je jemná motorika?

Jemná motorika označuje schopnosti a dovednosti, které souvisí s pohybem rukou, prstů a drobných svalových skupin. Je důležitá pro řadu činností jako je psaní, kreslení, malování, stříhání, skládání puzzle a další.

Co můžeme udělat pro podporu jemné motoriky u dítěte ve věku 18 měsíců?

– Hrát si s drobnými předměty (např. kuličky, kostky, korálky) a učit dítě je uchopovat a přenášet mezi prsty.
– Dávat dítěti malé stavebnice, puzzle a zvířátka s pohyblivými částmi, aby procvičovalo zdokonalování jemných motorických dovedností.
– Hrát si s hračkami, které mají knoflíky, zipy nebo suchý zip, aby dítě procvičovalo své prstové návyky.
– Nabízet dítěti možnost malovat s pastelkami, voskovkami a vodovými barvami. Jakmile jsou schopni uchopit tužku, mohou se postupně učit vybarvovat obrázky.
– Ideální jsou také aktivní hry, ve kterých dítě používá ruce a prsty (např. míčové hry, řezení autíček či balónků, házení kůží, míčů a další).

Jemná motorika je důležitá pro rozvoj dětí a poskytuje jim řadu dovedností potřebných pro každodenní život. S těmito jednoduchými aktivitami můžeme dítěti pomoci zdokonalit jemné motorické dovednosti.

žena

Co umí dítě v 18 měsících?

Rozvoj motoriky

Dítě v 18 měsících se již umí samo posadit a dokáže se postavit, pokud se drží něčeho. Také může chodit s podporou a některé děti mohou dokonce začít samostatně plazit nebo lézt.

Komunikace

V této fázi se děti snaží opakovat jednoduché slova a mohou slovní zásobu rozšiřovat o nová slova. Dokážou napodobovat zvuky a zkracovat slova, aby si usnadnily komunikaci.

Rozvoj kognitivních schopností

Dítě v 18 měsících dokáže rozeznat jednoduché tvary a umí uchopit předmět s dvěma prsty. Také se učí chápat jednoduché pokyny a hledat skryté předměty.

Pro více informací o vývoji dítěte můžete navštívit tuto stránku na Wikipedii.

pro děti

Jak podpořit jemnou motoriku dítěte ve věku 18 měsíců?

  • Dávejte dítěti prostor k manipulaci s různými předměty, jako jsou hrací kostky, malé koule nebo postavičky
  • Podporujte hru s vodou a pískem, aby se dítě učilo koordinaci rukou a prstů
  • Pojímejte s dítětem různé předměty a zapojujte do toho prsty a ruce
  • Pomáhejte dítěti se oblékat a ovládat drobné knoflíky a zipy
  • Zajistěte dítěti dostatek času na samostatnou hru a experimentování s předměty

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI ➡️

Kategorie – Hračky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno