Kojení z jednoho prsu při rodičovské depresi – jak pomoci sobě i dítěti

Právě jste se stali novou maminkou a zjistili jste, že trpíte rodičovskou depresí. Jednou z možností, jak můžete pomoci sobě i svému dítěti, je kojení z jednoho prsu.

Kojení z jednoho prsu může pomoci zmírnit úzkost a stres spojený s rodičovskou depresí. Navíc, kojení z jednoho prsu je zdravé pro dítě a přispívá k jeho správnému vývoji.

Jaké jsou další výhody kojení z jednoho prsu? Například…

 • Snížení rizika vzniku mastitidy
 • Vyvážení množství mléka z obou prsů
 • Méně zmatení dítěte

Abyste mohli kojit z jednoho prsu, musíte dodržovat určité postupy. Pokud máte nějaké otázky nebo potřebujete konzultaci, obraťte se na odborníka, například na kojenecké poradny nebo na svého pediatra.

Je důležité pamatovat na to, že rodičovská deprese není vaše vina. Pokud ji prožíváte, je důležité si najít pomoc a podporu.

Kojení z jednoho prsu může být jednou z metod, jak vám pomoci, ale nezapomínejte, že existují i další způsoby, jak se s rodičovskou depresí vypořádat.

děti

Kojící polštáře v AKCI ➡️

Kojení z jednoho prsu při rodičovské depresi – jak pomoci sobě i dítěti

Pro mnoho matek je kojení z jednoho prsu běžnou praxí, ovšem pro matky s rodičovskou depresí může být tato metoda zvláště užitečná.

Co je rodičovská deprese?

Rodičovská deprese je stav, kdy matky nebo otcové prožívají pocit úzkosti, izolace, únavy a výčitky svědomí v souvislosti s rodičovstvím. Pravděpodobně je způsobena změnami v hormonální rovnováze po porodu.

Jak kojení z jednoho prsu může pomoci?

Kojení z jednoho prsu může pomoci jak matce, tak dítěti. Pomáhá snížit úzkost a výčitky svědomí u matky tím, že snižuje čas kojení a poskytuje větší určitost a kontrolu. U dítěte může pomoci snížit negativní důsledky, které může mít na rozvoj dítěte stres v matčině mléce, stejně jako snížit pravděpodobnost předčasného odstavení z kojení.

Jak kojit z jednoho prsu?

Kojení z jednoho prsu se provádí tím, že se při každém kojení nabízí pouze jedno prso dítěti. To znamená, že v průběhu dne se střídají prsa, která jsou nabízena, ale nikdy ne v jednom kojení. Tím se zkrátí doba kojení a umožní se matce větší čas na odpočinek a obnovu.

Další způsoby, jak pomoci sobě i dítěti

Kromě kojení z jednoho prsu existuje mnoho dalších způsobů, jak mohou matky s rodičovskou depresí pomoci sobě i svému dítěti. Včetně, ale neomezeně na:

 • Najít si podporu od rodiny, přátel nebo odborníků
 • Udržování zdravých návyků, jako je pravidelný pohyb a strava
 • Najít si čas na odpočinek a relaxaci
 • Plánovat volné časy a aktivity s dítětem, které utvářejí vztah

Pro více informací o rodičovské depresi, můžete navštívit Postpartum Support International.

© 2023 Kojení.cz

Kojící polštáře v AKCI ➡️

Kojení z jednoho prsu při rodičovské depresi – jak pomoci sobě i dítěti

Co je rodičovská deprese a jak se projevuje?

Rodičovská deprese je stav duševního zdraví, který může postihnout matku nebo otce po narození dítěte. Projevuje se především pocity smutku, beznaděje a úzkosti, které mohou vést k neschopnosti plnit rodičovské role a péče o dítě.

Proč je kojení z jednoho prsu vhodné v případě rodičovské deprese?

Kojení z jednoho prsu může pomoci matce s rodičovskou depresí tím, že snižuje stres a úzkost, a zároveň posiluje vztah mezi matkou a dítětem. Navíc, tím že se kojí z jednoho prsu, se snižuje produkce mléka, což může být užitečné pro matky, které trpí přetížením a únava.

Jak se připravit na kojení z jednoho prsu?

Před kojením z jednoho prsu je dobré si vyjasnit, co od této praxe očekáváte a jakou podporu můžete od svého okolí očekávat. Důležité je si uvědomit, že kojení z jednoho prsu může být náročné a matka by měla mít možnost si odpočinout, pokud se cítí unavená.

Co dělat, když se po rodičovské depresi cítíte nadále unavená a vyčerpaná?

Pokud se po porodu stále cítíte vyčerpaná a unavená, můžete zvážit konzultaci s lékařem nebo psychologem. Existují různé terapie a programy, které pomáhají matkám s rodičovskou depresí, aby se cítily lépe a mohly plnit svou rodičovskou roli.

jak děti

Kojení z jednoho prsu – výhody a nevýhody

Výhody kojení z jednoho prsu

Kojení z jednoho prsu má své výhody, zejména pro novorozence. Díky tomu, že mají přístup jen k jednomu prsu, absorbují všechny potřebné živiny a získávají tak větší množství mléka, které odpovídá jejich věku a potřebám. Také pomáhá předcházet možnému přepálení, které může vést ke kolikovým bolestem u kojenců.

Nevýhody kojení z jednoho prsu

Nevýhodou kojení z jednoho prsu může být, že matka může mít asymetrickou velikost prsou. Prsa by také mohla být příliš plná, což může vést k nepříjemnému pocitu. Přesto existuje mnoho technik, které pomáhají matkám přizpůsobit se tomuto typu kojení.

Pokud však máte obavy, můžete se poradit s odborníky, jako jsou poradci pro kojení nebo lékaři na pohotovosti.

Pro více informací o kojení můžete navštívit stránku na Wikipedii.

pro děti

Kojení z jednoho prsu při rodičovské depresi – jak pomoci sobě i dítěti

 • Kojení z jednoho prsu může být vhodné pro matky trpící depresí
 • Umožňuje matce mít větší část dne pro odpočinek a péči o sebe
 • Zároveň udrží kojení a návyk u dítěte
 • Důležité je být upřímnou sami k sobě a nepřekračovat své hranice
 • Můžete si najít podporu v blízkých, odbornících nebo v online komunitách

Kojící polštáře v AKCI ➡️

Kategorie – Miminka

Předchozí článekDětská trumpetka pro začátečníky: jak začít hrát
Další článekJak vybrat ty správné omalovánky pro kluky podle věku a zájmů?
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno