Otěhotnění mimo plodné dny: Myty a fakta

Otěhotnění mimo plodné dny: Myty a fakta

Když se řekne otěhotnění, většina lidí si okamžitě představí především určitou dobu v měsíci, kdy je žena nejplodnější. Tato doba se nazývá plodné dny a vyskytuje se obvykle kolem 14. dne cyklu. Nicméně mnoho párů se zajímá o možnost otěhotnění mimo plodné dny, kdy by pravděpodobnost početí měla být nižší. V této souvislosti se často mluví o různých mýtech a faktech, které by měly ovlivňovat pravděpodobnost otěhotnění.

Jedním z nejčastějších mýtů je, že žena nemůže otěhotnět během menstruace. To ale není úplně pravda, protože u některých žen může dojít k ovulaci i v průběhu menstruace. Dalším mýtem je, že ženy s nepravidelným cyklem nemohou otěhotnět. Opět to tak úplně není – i když mohou mít takové ženy menší plodnostní šance, otěhotnění je možné i v průběhu nepravidelného cyklu.

Co se fakta týče, platí, že pravděpodobnost otěhotnění mimo plodné dny je sice menší, ale stále existuje. Tento fakt lze vysvětlit tím, že sperma může v těle ženy přežívat delší dobu a tak se může dostat do kontaktu s vajíčkem, které uvolní v průběhu ovulace.

V každém případě je třeba si uvědomit, že pravděpodobnost otěhotnění mimo plodné dny není zanedbatelná. Pokud tedy neplánujete těhotenství, je důležité používat spolehlivou antikoncepci celý cyklus.


poceti

Produkty pro PODPORU PLODNOSTI v AKCI ➡️

Otěhotnění mimo plodné dny: Myty a fakta

Myth: Nemůžete otěhotnět mimo období ovulace

Jedním z nejrozšířenějších mýtů je, že mimo období ovulace nemůžete otěhotnět. To však není úplně pravda. Spermie totiž mohou žít až pět dní v ženských pohlavních orgánech a dojde-li v tomto období k ovulaci, mohou spermie oplození způsobit. Takže i když může být pravda, že období ovulace je nejpříznivější pro početí, je stále možné otěhotnět i mimo něj.

Fact: Použití antikoncepce je nejlepším způsobem, jak se chránit před nechtěným otěhotněním

Použití antikoncepce je nejúčinnějším způsobem, jak se chránit před nechtěným otěhotněním, bez ohledu na to, v jakých jsou ženy dnech cyklu. Antikoncepce poskytuje ochranu až 99% před otěhotněním a je k dispozici v mnoha různých formách, včetně pilulky, spirály a kondomů.

Myth: Pokud jste kojící, nemůžete otěhotnět

Je pravda, že kojení může potlačit ovulaci a tím snížit šance na otěhotnění, ale není to zaručené. Kojení zvyšuje produkci prolaktinu, hormonu, který ovulaci potlačuje, ale tato suprese ovulace se může lišit od ženy k ženě. Proto je stále důležité, aby kojící žena používala vhodné antikoncepční metody, pokud se nechce dostat do stavu těhotenství.

Fact: Hormonální nerovnováha může ovlivnit plodnost

Některé hormonální nerovnováhy mohou vést k problémům s ovulací a tím i k problémům s plodností. Tyto nerovnováhy mohou být způsobeny různými faktory, jako jsou například problémy s štítnou žlázou, syndrom polycystických vaječníků a mnohé další. Je důležité, aby ženy, které mají podezření na hormonální nerovnováhy nebo problémy s plodností, vyhledaly odbornou pomoc a informace.

Myth: Neotěhotníte, pokud stojíte po sexu

Tento mýtus nelze potvrdit ani vyvrátit, protože stání nemá vliv na to, zda je žena po sexu v těhotenské pozici. Stání nepomůže ani neublíží šancím na otěhotnění. Po sexu není třeba dělat žádné speciální kroky, použijte prostě antikoncepci před a po sexu, abyste se co nejlépe chránili před nechtěným těhotenstvím.

Fact: Věk může mít vliv na plodnost

Věk ženy může mít vliv na její plodnost. S věkem se totiž kvalita vajíček snižuje a šance na otěhotnění klesají. Ženy nad 35 let mají větší riziko potratů a komplikací těhotenství. Pokud tedy žena plánuje těhotenství, je dobré vyhledat odborné doporučení a poradit se s lékařem, jak může zlepšit své šance na otěhotnění.

V tomto článku jsme si vysvětlili některé z nejrozšířenějších mýtů a faktů o otěhotnění mimo plodné dny. Je důležité si uvědomit, že každá žena a její tělo jsou jedinečné, a proto jsou šance na otěhotnění různé. Pokud máte pochybnosti o svých šancích na otěhotnění, vyhledávejte odborné doporučení a informace, jak být co nejlépe připraveni na těhotenství.

Zdroj: Healthline

Otěhotnění mimo plodné dny: Myty a fakta

Co jsou plodné dny?

Plodné dny jsou dny během menstruačního cyklu, kdy je nejvyšší pravděpodobnost otěhotnění. Tyto dny obvykle přicházejí uprostřed cyklu a jsou způsobeny uvolněním vajíčka z vaječníku.

Mýtus: Není možné otěhotnět mimo plodné dny

Toto tvrzení není úplně pravdivé. Žena může otěhotnět, i když má sex mimo plodné dny. Důvodem je fakt, že ženské tělo může mít nestálý menstruační cyklus, který se může lišit od měsíce k měsíci. Protože spermie mohou přežít v těle po dobu až 5 dnů, mohou se dostat k vajíčku, i když se uvolnilo mimo plodné dny.

Fakt: Pravděpodobnost otěhotnění mimo plodné dny je nižší

I když je možné otěhotnět mimo plodné dny, pravděpodobnost je výrazně nižší než během plodných dnů. To znamená, že i když žena má sex mimo plodné dny, může to být stále bezpečnější varianta než sex během plodných dnů. Nicméně, pokud žena nechce otěhotnět, je nejbezpečnější používat antikoncepci nebo abstinentovat.

tehotenstvi

Otěhotnění mimo plodné dny

Co jsou plodné a neplodné dny?

Plodné dny jsou dny během menstruačního cyklu, kdy dochází k ovulaci a je tak možné otěhotnět. Neplodné dny jsou dny, kdy ke ovulaci nedochází. Tyto dny jsou většinou v první polovině cyklu, ale mohou být ovlivněny hormonální antikoncepcí.

Existuje riziko otěhotnění mimo plodné dny?

Ovulace se může vyskytnout i mimo plodné dny, i když je to méně pravděpodobné. Riziko otěhotnění mimo plodné dny se zvyšuje na konci cyklu. Pokud tedy věříte, že jste mimo plodné dny, ale nechcete otěhotnět, doporučuje se používat přijatelné metody antikoncepce, jako jsou kondomy.

Jaký je vztah mezi plodností a věkem?

Plodnost žen začíná klesat po 30 letech věku, když výroba vajíček klesá a ovulace se stává méně pravidelnou. Věk také ovlivňuje kvalitu vajíček, což může také ovlivnit schopnost otěhotnět mimo plodné dny.

Pro více informací o plodnosti a ovulaci navštivte Wikipedii.

podpora plodnosti

Otěhotnění mimo plodné dny: Myty a fakta

  • Není 100% záruka, že se nedojde k otěhotnění mimo plodné dny
  • Plodné období se může lišit mezi jednotlivými ženami a cykly
  • Měření bazální tělesné teploty nemusí být přesné
  • Spermie mohou přežívat déle v ženském těle než se myslelo dříve
  • Antikoncepce je stále nejspolehlivější možností prevence těhotenství

Produkty pro PODPORU PLODNOSTI v AKCI ➡️

Kategorie – Jak otěhotnět

Předchozí článekJak využít běžné aktivity pro výuku barev dítěti❤️
Další článekNápady na kreativní prostředí pro děti v deštivý den.
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno