Potničky v obličeji kojence

Potničky v obličeji kojencePotničky v obličeji kojence

 

Dětská pokožka je velmi citlivá. Jakmile se dítě vyklube na svět, musí si zvyknout na nové prostředí a někdy jsou průvodním projevem potničky v obličeji kojence. Opět platí zlaté pravidlo, zachovat klid. Žádný stres, dítě jej cítí a potřebuje matku klidnou a láskyplnou.

 

Kožní problémy novorozence způsobuje snížená schopnost termoregulace a funkce potních žláz. Ta je u malých dětí oproti kůži nás dospělých snížena. Je třeba si dát pozor, aby se dítě nepřehřívalo. Pokud v místnosti zůstanete v kabátě vy, zvládnete to. Dítě bude ale neskonale trpět a může dojít k přehřátí organismu. Musíte také dbát na možnost prochladnutí a dítě naopak obléknou, když jdete ven, zejména pokrývka hlavy je velmi důležitá.

 

Naopak činnost mazových žláz je zvýšená. Dbejte tedy na kvalitu a čistotu okolního prostředí. Proto se děti jako malinké častěji koupou. Pozor ale na mýdla a vysoušení pokožky. Zvýšená činnost mazových žláz vede ke snadnému vytvoření puchýřků nebo trpí vyrážkami.

 

Potničky

 

Drobné povrchní puchýřky, které se objevují zejména v oblasti obličeje, krku a trupu. Mohou se objevit i v místech záhybů kůže, ale tam už se spíše setkáme s opruzeninami. Potničky v obličeji kojence bývají čiré a snadno praskají, po té se kůže vysuší a loupe se. Dále pak malé puchýřky postupně červenají a připomínají vyrážku. Jsou častým příznakem a termoregulace se upraví. Jděte ale dítěti vstříc a dejte si pozor na to, jak jej oblékáte.

 

Léčba

 

Nemluvíme zde o žádném speciálním zásahu, pokožku je třeba pouze omývat roztokem heřmánku a postižená místa zasypat dětským zásypem, nejlépe klasický Aviryl, bez azulenu. Opakujeme denně a to i několikrát denně. Kůže se zklidní, ale je třeba ji pořádně hydratovat. Následně použijte dětskou mast, kterou vám poradí v lékárně nebo u pediatra. Nezkazíte nic jemnou vrstvičkou modré Indulony a výborný je Bepanthen.

 

Pokožku omývejte přírodním neparfémovaným mýdlem, žádné vlhčené ubrousky. Nepoužívejte igelitové matrace a podložky. Vyhněte se pobytu na slunci, přehnaně dítě nenavlékejte a ihned po vstupu do místnosti jej svlékněte. Vyhněte se také vlhkému prostředí. Kůže má být na vzduchu a volně dýchat.

Miška
Miška

Jsem maimnkou 2 letého prcka na mateřské dovolené. Zajímám se zdravý životní styl, ale mým největším koníčkem je můj prcek:)