Růstový spurt u kojenců

Růstový spurt u kojencůRůstový spurt u kojenců

 

Kojenci v prvním roce života projdou několika obdobími růstového spurtu. Co je vlastně růstový spurt u kojenců? Jde o období, ve kterém u dítěte dochází k náhlému zrychlení růstu. S tím souvisí i potřeba zvýšeného příjmu potravy a dítě také po takovémto růstovém spurtu vyroste a zesílí.

 

Dítě může mít potřebu příjmu potravy klidně každou hodinu, proto buďte trpělivý a dítě přikládejte k prsu kdykoliv si řekne. Tvorba mléka se sáním znovu zvětší, i když to může někdy trvat. Jsou známé i případy, kdy to trvá třeba týden. Nepodléhejte panice a vyčkejte.

V momentě, kdy nastane růstový spurt u dětí, je dítě neklidné a často pláče. Dožaduje se větší péče a styku s matkou.

 

Odhoďte obavy, že dítě rozmazlíte. Od přírodních národů bychom se mohli učit. Děti jsou klidné a vyrovnané, plakat je neuslyšíte. V bezpečí matky, kdy jsou u ní nošené v šátku celé dny, nemají proč plakat.

 

Zvýšená potřeba příjmu mléka je v období růstového spurtu dočasná. Pokud dokážete dítě plně kojit, příjem mléka se u dětí konstantně zvyšuje v průběhu prvních týdnů života. Pokud dítě plně prospívá, zařazujte příkrmy intuitivně. Většinou se zavádí po šestém měsíci.

Zvýšená pozornost, kterou dítě vyžaduje, je způsobena i při pokroku v psychomotorickém vývoji. To znamená dobu, kdy se dítě začne přetáčet, plazit, chodit nebo mluvit.

 

Mateřské mléko je to nejlepší a nejpřirozenější, co můžete dětem pro vývoj mozku i pro růst těla dopřát. Pokud ale z jakéhokoliv důvodu kojit nemůžete, nesypte si popel na hlavu a zůstaňte klidnými maminkami. Znamenáte pro dítě bezpečný přístav pro jeho zdravý vývoj. A to, co dítě nejvíce vykolejí je nervozita matky. Umělá výživa je na vysoké úrovni, není třeba se obávat.

Období růstového spurtu u kojenců

 

První období nastává hned po návratu z porodnice, v období několika prvních dní, kolem 7-10 dne. Další pak v období  2-3 týdnů, dále pak v období 4-6 týdnů, ve 3., 4. a 6.měsíci a nakonec v 9. měsíci.

Tato období jsou orientační. Každé dítě je jiné. Růstový spurt ale po 1.roce života nekončí. Jak dítě poroste, občas se budete divit, jak vám běhen14. dnů dovede vyrůst z nových kalhot či botiček.

Délka růstového spurtu u kojenců

 

Většinou jde o 2-3 dny, někdy může trvat týden. Pokud by se období prodlužovalo a docházelo k velkému úbytku váhy, uvažujte o příkrmu. Pokud máte obavy, že se dítě odnaučí sát, dejte mu po troškách jídlo v podobě umělé výživy kapátkem nebo stříkačkou. Nedávejte mu lahvičku, ze které to opravdu oproti prsu teče samo. Neustále mezi tím i přikládejte k prsu.

Zvýšený příjem potravy při růstovém spurtu zaznamenají i matky. Mléko se musí mít z čeho tvořit, proto dodejte tělu kvalitní výživu.

Miška
Miška

Jsem maimnkou 2 letého prcka na mateřské dovolené. Zajímám se zdravý životní styl, ale mým největším koníčkem je můj prcek:)