Rýma u batolat

Rýma u batolatRýma u batolat – Rýma je velmi nepříjemné onemocnění i pro dospělé. Děti, které třeba ještě ani neumí smrkat, mohou mít rýmu spojenou s velkými nepříjemnostmi. Viry a bakterie se k nám dostávají skrze nosohltan a v něm nosní mandle. Měkká tkáň snadno se zduří a postihne ji infekce.

Omezené volné dýchání nosem je velmi nepříjemné. Batolata na rozdíl od malých miminek sice umí již dýchat pusou, ale i tak je to nepříjemné. Spolu s klasickými příznaky jako je výtok z nosu, ucpaný nos nebo kýchání, se mnohdy dostaví i zvýšená teplota, únava, kašel, otoky krku, zarudnutí a slzení očí.

Pokud by byla rýma příliš urputná, navštivte svého pediatra. Mezi časté komplikace, které se mohou projevit, patří zánět hlasivek, průdušek, plic či středního ucha Pokud samo dítě ještě neumí smrkat, je nutné někdy ještě použít odsávačku. Určitě ji už znáte z kojeneckého věku.

 

Rýma u batolat – První pomoc

 

Zkuste proplachovat nos mořskou vodou nebo vincentkou ve formě speciálního rozprašovače určeného pro kojence, roztoky mořské vody jsou isotonické, zvlhčují a také dezinfikují nosní sliznici. Vhodné jsou i kapičky, podívejte se i po nosním kapátku, pozor na úzké a malé dětské nosíky.

 

Důležitý ke pitný režim. Opět je nejlepší čistá voda, slabé neslazené čaje a zředěné džusy. Vyvarujte se sladkým limonádám colovým nápojům. Určitě také zvlhčujte vzduch, často větrejte a nepřetápějte místnosti. Můžete také dát pár kapiček vonného oleje třeba tea trea do aromalampy.

 

Podložte dítěti matraci, ať se mu v noci lépe dýchá. Nosík potírejte hojivou mastí. Může být rozdrážděný od častého utírání nosu. Pára se využívá ve vodoléčbě, protože otevírá póry, vyvolává intenzivní pocit pocení a uvolňuje hleny při kašli. Zvlhčený vzduch je vhodný pro ty, kteří trpí záněty vedlejších nosních dutin, kašlem i alergiemi na látky rozptýlené ve vzduchu.

Rýma u batolat – Napařování a koupele

 

Pokud je dítě schopné se napařovat, dá se pořídit i inhalátor, nebo konvička či hrnec s vroucí vodou. Můžete vytvořit kornout z tvrdého papíru tak, aby pára stoupla přímo k nosu a k ústům. V tomto případě použijte konvičku. Do vody dejte 1 kapku levandulového, tymiánového nebo tea trea oleje a 2 lžíce mořské soli.

 

Pokud to tak není, dejte dítěti teplou koupel a nechte, ať se nadýchá vlhkého vzduchu. Můžete dodat trochu mořské soli a kapičku vonného oleje.

 

Klidný režim a ozdravný spánek je největším lékařem rýmy. Také mámina náruč a konejšivá slova. Každá rýma jednou přejde, dítko se naučí smrkat a nastanou lepší časy. Rýma je většinou do týdne pryč. Dopřejte dítěti lehkou stravu, dostatek tekutin a spoustu vitamínů.

Miška
Miška

Jsem maimnkou 2 letého prcka na mateřské dovolené. Zajímám se zdravý životní styl, ale mým největším koníčkem je můj prcek:)